EMA-LCD-400
EMA-LCD Series Energy Analyzer

EMA-LCD Series energy analyzers are developed for measuring, analyzing and monitoring electrical parameters. The large segment LCD display provides excellent readability. It is the ideal solution for industrial facilities, energy monitoring systems and SCADA applications.
| Communication | RS485 |
| Harmonic Analysis | 51. HARMONİK |
| Log Event Recording | VAR |
| Digital Input (DI) | 2 |
| Digital Output (DO) | 2 |
| Supply Voltage | 85 – 265 V AC |
| Power Consumption | < 5 VA |
| Measurement Accuracy | ±%1 |
| Frequency Range | 45 – 65 Hz |
| Digital Input | 2 Adet (Kuru Kontak) |
| Digital Output | 2 Adet (Röle, 5A / 250V AC) |
| Communication | RS485 Modbus RTU |
| Operating Temperature | -20 / +70 °C |
| Storage Temperature | -30 / +80 °C |
| Connection | Soketli Klemens |
| Mounting | Pano Tipi |
| Protection Class | IP20 (Ön Panel IP54) |