CFTS Photocell Relay
SMART LIGHT SENSING • ENERGY SAVING • AUTOMATIC CONTROL

CFTS photocell relay is an industrial solution that automatically controls lighting systems by sensing ambient light levels. It analyzes ambient light in real time and automatically activates or deactivates the connected load based on the set threshold level. Eliminates the need for manual intervention while delivering both energy efficiency and ease of use.
Smart Light Sensing
Intelligently manages lighting systems and prevents energy waste with automatic ON/OFF control based on ambient light.
Energy Saving
Reduces energy costs and extends the lifespan of lighting equipment by preventing unnecessary illumination.
Compact DIN Rail Design
Occupies minimal panel space with its 22.5mm slim design and DIN rail compatible structure.
Safe Relay Output
Provides safe and reliable load control with high current switching capacity and electrical isolation.
Technical Specs
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Power Consumption | < 2 W |
| LUX Adjustment | 1–10 LUX (ayar potu) |
| Relay Output | 1 adet SPDT (NO / NC / C) |
| Switching Capacity | 10A @ 250V AC |
| Dimensions | 90 × 23.5 × 61 mm |
| Weight | 100 g |
| Mounting | DIN Ray |
| Operating Temperature | -10 / +70 °C |
| Humidity | %95 RH (Yoğuşmasız) |
Application Areas
Street and Road Lighting
Garden and Landscape Lighting
Parking Lot and Site Lighting
Industrial Facility Lighting
Advertising Boards and Signs