VCR-01
VCR Series Voltage Control Relays

VCR series voltage control relays prevent sensitive electronic equipment and industrial motors from damage caused by unstable grid voltage fluctuations. Using the True RMS method, they analyze grid voltage in real time and isolate the system within seconds when set thresholds are exceeded. Both a protection device and diagnostic tool for modern automation panels.
| Operating Range | 150–300 VAC |
| Phase Loss | Var |
| Phase Sequence | Var |
| Adj. Trip Delay | Var |
| Adj. Reset Delay | Var |
| Over Voltage | Var |
| Under Voltage | Var |
| Neutral-Less | Yok |
| Contact Output | 1C/O, 10A, 2000VA |
| Power Consumption | < 2 W |
| Relay Output | 1 adet SPDT 10A @ 250V AC |
| Dimensions | 90 × 30 × 61 mm |
| Weight | 120 g |
| Mounting | DIN Ray |
| Operating Temperature | -10 / +70 °C |
| Humidity Resistance | %95 RH (Yoğuşmasız) |