GTM-3
GMT Series Adjustable Timer Relays

GMT series adjustable timer relays are designed to provide the precise timing control required by industrial systems. They offer versatile application flexibility with a wide time scale from 0.1 seconds to 100 hours and operating modes including on-delay, off-delay and symmetric flasher. 12–240V AC/DC universal supply ensures compatibility with different panel voltages without additional components.
| Time Range | 0.1 sn – 100 saat |
| On-Delay (ER) | Var |
| Off-Delay (Em) | Var |
| Symmetric Flasher (EF) | Var |
| Trigger Input | Var |
| Supply Voltage | 12–240 V AC/DC |
| Power Consumption | < 2 W |
| Relay Output | 1 adet SPDT 8A @ 250V AC |
| Dimensions | 90 × 23.5 × 61 mm |
| Weight | 100 g |
| Mounting | DIN Ray |
| Operating Temperature | -10 / +70 °C |
| Humidity | %95 RH (Yoğuşmasız) |