MCR-05
MCR Series Motor Control Relays

MCR series motor control relays detect electrical faults that shorten motor lifespan in industrial facilities at microsecond level, keeping the system in a safe zone. Continuously monitors critical parameters such as phase loss, phase sequence error, over/under voltage and asymmetry to minimize motor downtime.
| Operating Range | 380–400 VAC |
| Phase Loss | Var |
| Phase Sequence | Var |
| Adj. Trip Delay | Var |
| Adj. Reset Delay | Var |
| Adj. Asymmetry | %5–40 |
| Fixed Asymmetry | Yok |
| Neutral-Less | Var |
| Contact Output | 1C/O, 10A, 2000VA |
| Power Consumption | < 2 W |
| Relay Output | 1 adet SPDT 10A @ 250V AC |
| Dimensions | 90 × 30 × 61 mm |
| Weight | 120 g |
| Mounting | DIN Ray |
| Operating Temperature | -10 / +70 °C |