CRG Series Power Factor Controller Relays
PRECISE MEASUREMENT • SMART CONTROL • WIFI CONNECTIVITY

CRG Series power factor controller relays precisely measure COSφ/PF and automatically switch capacitor steps in and out. The graphic LCD display, built-in WiFi and web interface provide easy installation and remote configuration.
High Accuracy
Accurately measures COSφ/PF parameters with high precision to determine reactive power demand.
Smart Control
Optimizes capacitor banks through stepped reactive power management to improve energy efficiency.
Reliable Build
Robust design built for long-lasting and reliable use in industrial environments.
Clear Graphic LCD Display
All parameters are easily readable on the backlit graphic LCD display.
Easy Setup via WiFi
Fast configuration and monitoring without cables thanks to built-in WiFi and web interface.
Technical Specs
| Supply Voltage | 85 – 265 V AC, 50/60 Hz |
| Power Consumption | ≤ 6 VA |
| Measured Parameters | COSφ / PF, Gerilim (L-L / L-N), Akım, Frekans, Harmonik (ops.) |
| Measurement Accuracy | Gerilim ±%1 / Akım ±%1 / PF ±0.01 |
| Display | Grafik LCD (Arka Aydınlatmalı) |
| Communication | Dahili WiFi (Web Arayüzü) |
| Dimensions | 144 × 144 × 95 mm |
| Panel Cutout | 138 × 138 mm |
| Protection Class | IP52 (Ön) / IP20 (Arka) |
| Standards | IEC 61010-1 / IEC 61326-1 |
Model Table
| Model | Steps | SVC Output | Display | WiFi Setup | |
|---|---|---|---|---|---|
| CRG-20SR-SVC-TFT | 20 | 3 SVC | 4.7" TFT Renkli Ekran | Var | View Details → |
| CRG-20SR-SVC-LCD | 20 | 3 SVC | Segment LCD | Yok | View Details → |
Application Areas
Reactive Power Compensation
Power Quality Improvement
Factories and Facilities
Building Management Systems
Energy Efficiency Projects
Industrial Panels