CDIO-0808R
CDIO Series Digital I/O Control Modules

CDIO series digital I/O control modules provide a high-performance and flexible input/output solution for industrial automation systems. Connects 16 digital inputs and 8 digital outputs to SCADA, PLC or cloud systems via Modbus TCP and Modbus RTU protocols. Easily configured from a browser without software thanks to the built-in WiFi access point and web server.
| Digital Input | 8 × Dijital (0–30V DC) |
| Digital Output | 8 × Röle (250VAC / 5A) |
| Communication | RS485 |
| Protocols | Modbus RTU |
| Supply | 9–36V DC |
| Supply Voltage | 9–36 V DC |
| Power Consumption | < 10 W |
| Digital Input | 16 × Dijital (0–30 V DC) |
| Digital Output | 8 × Dijital (250 V AC / 3 A) |
| Isolation | 2.5 kV (Giriş–Çıkış arası) |
| Communication | Ethernet, RS485 |
| Protocols | Modbus TCP / Modbus RTU |
| Ethernet | 2 × RJ45, 10/100 Mbps (Daisy Chain) |
| WiFi | 2.4 GHz, 802.11 b/g/n (Access Point) |
| WiFi Security | WPA2-PSK |
| Operating Temperature | -10 °C ~ +70 °C |
| Mounting | 35mm DIN Ray |
| Dimensions | 105(G) × 86(Y) × 58(D) mm |
| Protection Class | IP20 |