
EMA-M Series multimeters are designed for monitoring, measuring, and displaying electrical parameters. With their compact design, bright LED display, and ease of use, they provide a reliable solution for industrial applications.
Core Electrical Measurements
Measures voltage, current, frequency, power, power factor, and energy parameters in a single device.
Bright LED Display
Clear and easy reading with high-brightness segment display and status LEDs.
Easy Operation
Easy menu navigation and settings via front panel buttons.
Compact Design
Saves space in the panel with 96×96 mm panel size.
Reliable Build
Long-lasting and reliable use in industrial environments.
Technical Specs
| Supply Voltage | 85 – 265 V AC/DC |
| Power Consumption | < 5 VA |
| Measurement Accuracy | ±%0.5 |
| Frequency Range | 45 – 65 Hz |
| Voltage Measurement Range | 10–500 V AC (L-N) / 10–866 V AC (L-L) |
| Current Measurement Range | 0.01 – 6 A AC (CT) |
| Operating Temperature | -20 / +70 °C |
| Storage Temperature | -30 / +80 °C |
| Connection | Soketli Klemens |
| Mounting | Pano Tipi |
| Protection Class | IP20 (Ön Panel IP54) |
| Panel Cutout | 96 × 96 mm |
| Dimensions | 96 × 96 × 58 mm |
Model Table
| Model | Measured Parameters | Energy Measurement | Communication | Optional | |
|---|---|---|---|---|---|
| EMA-22M | V, A, Hz | – | – | – | View Details → |
| EMA-66M | V, A, Hz, kW, kVAr, kVA, PF | kWh, kVArh | RS485 | THD%, Demand, Event Log | View Details → |
Application Areas
LV Panels
Distribution Systems
Generator and UPS Systems
Machine and Process Applications
Building Management Systems
Energy Monitoring Applications