
EMA-M Series multimeters are designed for monitoring, measuring, and displaying electrical parameters. With their compact design, bright LED display, and ease of use, they provide a reliable solution for industrial applications.
| Measured Parameters | V, A, Hz |
| Energy Measurement | – |
| Communication | – |
| Optional | – |
| Supply Voltage | 85 – 265 V AC/DC |
| Power Consumption | < 5 VA |
| Measurement Accuracy | ±%0.5 |
| Frequency Range | 45 – 65 Hz |
| Voltage Measurement Range | 10–500 V AC (L-N) / 10–866 V AC (L-L) |
| Current Measurement Range | 0.01 – 6 A AC (CT) |
| Operating Temperature | -20 / +70 °C |
| Storage Temperature | -30 / +80 °C |
| Connection | Soketli Klemens |
| Mounting | Pano Tipi |
| Protection Class | IP20 (Ön Panel IP54) |
| Panel Cutout | 96 × 96 mm |
| Dimensions | 96 × 96 × 58 mm |