FCR-101
FCR Series Grid Monitoring Relays

FCR series grid monitoring relays continuously monitor phase and grid parameters to protect systems. Instantly detects phase loss, phase sequence, over/under voltage, phase imbalance and frequency faults. Built-in WiFi access point and web interface allow browser-based monitoring, configuration and management without any software.
| Model Type | Dokunmatik Ekranlı |
| Display / Indicator | 2.4" TFT Renkli Dokunmatik Ekran |
| WiFi | Var |
| SCADA Support | Var |
| Relay Output | 2 × 5A / 250VAC |
| Supply Voltage | 24–240 V AC/DC (50/60 Hz) |
| Power Consumption | ≤ 5 W |
| Measurement Type | 3 Faz + N |
| Voltage Measurement Range | 10–300 V AC (Faz-Nötr) |
| Frequency Measurement Range | 45–65 Hz |
| Input Count | 5 Adet (Fazlar ve Nötr) |
| Output Count | 2 Adet Röle (5A / 250V AC) |
| Relay Operating Modes | Alarm / Uyarı / Trip / Programa bağlı |
| Communication | Dahili WiFi (Web Arayüzü) |
| WiFi Standard | 2.4 GHz, 802.11 b/g/n (Access Point) |
| Operating Temperature | -20 °C ~ +70 °C |
| Mounting | 35mm DIN Ray |
| Dimensions | 96(G) × 96(Y) × 58(D) mm |
| Protection Class | IP20 (Önden) / IP40 (Kutu içinde) |